Відсотки за депозитом вважаються одним із найпоширеніших видів пасивних доходів. Українські банки залучають клієнтів, вказуючи високі ставки, але не згадують про внесення змін у законодавство. Щоб розібратися який буде реальний прибуток, важливо знати порядок нарахування відсотків, який податок з депозиту утримується.

Податок на депозити: основні положення

Про необхідність оподаткування депозитів фізичних осіб йшлося ще в 2010, але тільки в 2014 були внесені зміни до Закону України про доходи фізичних осіб, а банки стали податковими агентами.

Клієнтам фінансових установ не потрібно йти в податкову, щоб заплатити податок на відсотки по депозиту, усім займаються банки. Вони перераховують кошти в податкову, без прізвищ клієнтів, величини їх вкладів.

Податки на депозити фізичних осіб

Доходи від депозитів тепер прирівнюються до всіх інших доходів, тому оподатковуються. Ставка ПДФО становить 18%, до неї додається 1,5% військового збору. У результаті податок з депозитів фізичних осіб становить 19,5%.

При щомісячному нарахуванні відсотків, вкладник бачить як з отриманої суми віднімаються кошти. Якщо договором передбачено нарахування відсотків у кінці терміну, то клієнт банку побачить розрахунки тільки по закінченню дії договору. Однак у податкову банк перераховуватиме кошти щомісяця.

податок на депозит

Кого стосується оподаткування депозитів

Зміни Податкового Кодексу торкнулися кожного українця. У результаті поправок прийнятих Національним Банком України, прибутковість вкладів прагне до нуля. Це призвело до відтоку капіталу з банківського сектора.

У якості альтернативного рішення експерти пропонують підвищити суму, яку поверне Фонд гарантування вкладів у разі банкрутства фінансової установи. Варто відмітити, що зміни в цьому напрямі проводилися в 2012 році. Розмір страхової суми був збільшений із 150 тис. грн до 200 тис. грн, що становило 25 тис. доларів. Сьогодні ця сума еквівалентна майже 8 тис. доларів.

Відсотки, умови оподаткування депозитів

Податок на прибуток розраховується в залежності від реально виплачених відсотків. В особистому кабінеті клієнт банку може бачити суму відсотків, а також податок, який з нього відняли.

Якщо вкладник розриває договір достроково, то втрачає частину доходу, яка вже була нарахована, банк проводить перерахунок податку від депозитів, повертає кошти.

Приклад

Сума депозиту становить 50 000 грн. Термін договору — 12 місяців, процентна ставка — 16,5 % річних.

Після закінчення депозитного договору сума з відсотками складе 58 250 грн. З них 8250 грн (687,50 грн х 12 місяців — відсотки за вкладом. Сума 8250 грн стане базою для оподаткування. Банк перерахує в бюджет:

ПДФО-1485 грн;

військовий збір - 123,75 грн.

Після закінчення депозитного договору вкладник отримає 56 641,25 грн. Отже, податок з депозиту істотно знижує прибутковість вкладів.